top of page

Zielone trendy - słowa klucze, które warto znać!

  • roslinatorzy
  • 2 lut 2021
  • 2 minut(y) czytania

Zapewniam was, że te terminy trzeba znać. Tutaj zaczyna się wszystko. Każde z tych słów prowadzi w kierunku ścieżki, którą warto iść, a przynajmniej trzeba wiedzieć, dokąd ona prowadzi.


Bioróżnorodność (ang. biodiversity)

Bioróżnorodność w ogrodzie jest szczególnie ważna - sprawia, że rośliny i zwierzęta żyją ze sobą w równowadze, dzięki czemu cały ogród jest bardziej odporny na niekorzystne warunki pogodowe czy atak szkodników i chorób. Oczywiście temat jest dużo bardziej złożony - wtajemniczonym polecam rozważania Łukasza Łuczaja, którego bardzo cenię (to postać do opisania w kolejnym poście!)


Hortiterapia (hortikuloterapia)

Hortiterapia, inaczej ogrodoterapia, wykorzystuje kontakt z przyrodą w celach leczniczych. To również temat rzeka!


Hydroponika

Hydroponika to bezglebowa uprawa roślin. Hydroponika umożliwiają produkcję roślinną w sztucznych warunkach na skalę domową jak i przemysłową.


Kompost / wermikompost

Kompost to nawóz organiczny wytwarzany z odpadów roślinnych w wyniku rozkładu. Z kolei wermikompostowanie to forma kompostowania polegająca na wykorzystaniu do przetwarzania odpadów organicznych dżdżownic. Wygląda na to, że przed nami czasy, gdy posiadanie własnego kompostownika zaczyna być po prostu modne. Kompostowniki pojawiają się nawet na balokonach (!), a dżdżownice kalifornijskie można kupić na Allegro!


Permakultura

Permakultura zakłada, że ogród, będzie jak najbardziej zbliżony do naturalnego ekosystemu. Kluczowe jest inspirowanie się naturą i korzystanie z zasad w niej funkcjonujących. Ten trend jest z pewnością godny uwagi!


Uprawa współrzędna (ang. companion planting) / allelopatia

Uprawa współrzędna to sposób uprawy, polegający na sadzeniu obok siebie takich roślin, które wzajemnie na siebie dobrze oddziaływają. Wzjamne oddziaływanie na siebie roślin (ale też mikroorganizmów i grzybów) poprzez wydzielane substancje chemiczne nazywane jest alleopatią (mówimy o alleopatii dodatniej - gdy wpływ jest pozytywny lub ujemnej, gdy negatywny).


Xeriscaping

Idea xeriscape zakłada projektowanie i uprawy ogrodów odpornych na suszę (oszczędzających wodę). Oznacza to, że w ogrodzie powinny znaleźć się gatunki jak najlepiej przystosowane do lokalnego klimatu. Początkowo metoda xeriscapingu była wykorzystywana na terenach, w których przez znaczną roku panuje susza, ale w związku z ocieplaniem się klimatu w Polsce i zmniejszeniem ilość opadów, robi się popularna także w Polsce. Świetny tekst na ten temat znajdziecie u Ani Sikory-Stachurskiej z Fajnych Ogrodów.


Zrównoważone ogrodnictwo (sustainable gardening)

Zrównoważone ogrodnictwa zakłada prowadzenie ogrodu w mądry i przyjazny naturze sposób. Kluczowe jest takie gospodarowanie zasobami naturalnymi, aby zapewnić możliwość korzystania z nich nie tylko obecnym, ale i przyszłym pokoleniom. Wśród istotnych elementów wymienia się tutaj stosowanie nawozów organicznych (nawozy zielone, obornik, kompost), stosowanie naturalnych środków chroniących przed chorobami i szkodnikami (głównie wyciągi roślinne),oszczędzanie wody (zbieranie deszczówki) czy dbanie o różnorodność w ogrodzie (np. poprzez pozostawienie części ogrodu “dziko”, aby przyciągać owady, ptaki czy jeże).

Comments


bottom of page