top of page

Najlepsze książki o naturze, ogrodzie i ekologii [aktualizacja 2023]

  • roslinatorzy
  • 4 sty 2023
  • 3 minut(y) czytania

Moje zainteresowania krążą gdzieś na pograniczu ogrodnictwa, architektury krajobrazu, ekologii, ziołolecznictwa, slow life i permakultury. Dużo czytam, trochę kupuję, wypożyczam, dostaję, przeglądam w księgarniach i w sieci. "Zielonych" książek dla miłośników natury namnożyło się ostatnio na potęgę. Które warto polecić? Szukając własnej drogi chodzę różnymi ścieżkami, więc znajdziecie tutaj bardzo różne książki. Najlepszymi tropami chciałabym się z Wami podzielić.



Najciekawsze książki o życiu w zgodzie z naturą


1. Dan Pearson "Rok w ogrodzie"

Do tej książki się wraca! Jeśli żyjecie rytmem swojego ogrodu lub chcecie poczuć, co oznacza życie rytmem pór roku, sięgnijcie po tę pozycję. Ta książka jest tak świeży bukiet na stole, jak zerwany prosto z krzaka pomidor, jak pierwsze wiosenne słońce... Klasyk! Enjoy!





2. Łukasz Łuczaj "Dziki ogród"

Gdy teoria spotyka się z praktyką, dzieją się cuda! I dokładnie takie cuda wyczarował autor na swoich kilku (?) hektarach na przestrzeni ponad 20 lat. Dużo praktycznych rad, dużo ciekawostek, mnóstwo przyjemnych historii. Ta książka zasługuje na osobną recenzję. Wszystko osadzone w polskich reliach, co zdarza się rzadko (dużo książek o ogrodach powstało w trochę innym klimacie niż nasz).



3. Papież Franciszek "Laudato si"

Czytam na części. Często wracam. Mam wrażenie, że encyklika papieża Franciszka świetnie diagnozuje naszą rzeczywistość oraz wskazuje rozwiązania - mądre i skuteczne, czyli takie, które szanują człowieka i naturę. A tego nam najbardziej teraz trzeba.





4. Piet Oudolf, Gerritsen Henk "Tworzę ogród naturalny"

Ta pozycja to encyklopedia dla tych, którzy ogród tworzą lub będą tworzyć. A że taki proces trwa całe lata, więc myślę, że jeszcze nie raz do niej powrócę. Trochę się rozczarowałam, bo spodziewałam się szerszej "części praktycznej", a większość to opisy roślin. Całość jest jednak tak opracowana, że tworzy niezastąpiony kompas dla każdego, kto chce mądrze (i pięknie) zaplanować ogród.




5. Urszula Zajączkowska "Patyki, badyle"

Jeśli książkę pisze poetka, botanik i muzyk w jednym, wiem, że będzie pięknie. Jedyna w swoim rodzaju książka. Czytać ją można tylko powoli i z namysłem. Dla koneserów!





6. Peter Wohlleben "Dotknij, poczuj, zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą"

To książka o drzewach (jak na Petera Wohllebena, leśnika i autora bestselleru “Sektretne życie drzew” przystało!). Niemiecki leśnik zabiera w kilka niesamowitych podróży (także po naszej Białowieży) oraz otwiera oczy na wiele spraw.






Książki dla miłośników przyrody, które warto przejrzeć (ale niekoniecznie kupować)



1. Anna Kamińska "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak"

Klasyk, który wciąga! Postać Simony Kossak inspiruje, żeby żyć swoim (zielonym) życiem.








2. Natalia Sosin-Krosnowska "Cisza i spokój"

Szczere opowieści o ludziach, którzy porzucili miasto i przeprowadzili się na wieś. Warto przeczytać, ale ja do tej książki raczej wracać nie będę. Choć może powinnam, bo sama niebawem zrobię ten sam krok, który zrobili rozmówcy Pani Natalii.





3. Johannes Wätterbäck, Theres Lundén "Zbierz, przechowaj, zjedz"

Jeśli idea #grownyourownfood nie jest wam obca, a samowystarczalność żywieniowa jest waszym celem, zaopatrzcie się w tę książkę! Uprawa, przechowywanie, przetwarzanie? Tutaj macie wszystko w jednym. Inspirująco i smacznie!





Najlepsze książki - zielniki, botanika i rozpoznawanie roślin


1. Maria Górecka (red.) "Zielnik klasztorny Ojców Bonifratrów"

Mój pierwszy zielnik. Mam do niego wielki sentyment.









2. Lisen Sundgren "Zielnik - jedzenie i domowe kuracje z łona natury"

Jak nazwa wskazuje, jest to zielnik. Pięknie wydany, ze świetnymi ilustracjami, zastosowania podzielone na kuchnię, spiżarnię, apteczkę... Do tego kilka przepisów. Dla mnie mały minus za to, że książka tłumaczona (choć dostosowana do polskich realiów).





3. Patrycja Machałek "Siła ziół"

Połowa to receptury zielarskie, połowa opis roślin. Fajnie opsiane rośliny, ładne zdjęcia.








Książki o życiu bliżej natury, których nie polecam


1. Arin Murphy-Hiscock "Green witch"

Pomysł na książkę fajny. Realizacja już słabsza. Trochę pomieszanie z poplątaniem. Trochę o życiu w zgodzie z naturą, trochę o tym, jak zostać czarownicą, sporo o ziołach, ale też o tym, jak zrobić własna miotłę. Czytałam z uśmiechem na twarzy.

Comments


bottom of page